Nasi uczniowe w spektaklu cieni
W dniach 12-15 listopada w Kostomotach odbywa si I Festiwal „Stanica Jednoci”, imprez zorganizowaa Fundacja „Dziesi Talentw” we wsppracy z parafi w. Nikity, dziki dotacji z Narodowego Centrum Kultury w ramach programy „Kultura Interwencje 2019.EtnoPolska”. Gwnym celem festiwalu byo promowanie dziedzictwa Unitw Podlaskich i pokazanie wyjtkowego charakteru Kostomotw – jedynej na wiecie parafii neounickiej obrzdku bizantyjsko-sowiaskiego.
W trakcie czterech dni odby si szereg wydarze zwizanych z lokaln kultur i tradycj, m.in.: otwarte spotkania z ksimi birytualistami, czyli takimi, ktrzy mog sprawowa liturgi w dwch obrzdkach chrzecijaskich, przegld pieni rnych obrzdkw, przygotowana te zostaa wystawa archiwalnych i wspczesnych fotografii.
Najwiksze zainteresowanie odbiorcw wzbudzi jednak spektakl cieni „Ku Jednoci” przygotowany przez Teatr „Exit” z Krakowa. Scenariusz napisa specjalnie na potrzeby Festiwalu Maciej Sikorski – animator i instruktor teatralny, zaoyciel Teatru „Exit”. Przedstawienie opowiadao tragiczn histori Unitw Podlaskich od czasu Unii Brzeskiej przez carskie przeladowania a po przymusowe wysiedlenia po II wojnie wiatowej.
Premier poprzedziy warsztaty teatralne, w ktrych wzili udzia uczniowie naszego liceum. Modzie przez 3 dni poznawaa tajniki sztuki aktorskiej i przygotowywaa si do wystpu. Premiera spektaklu miaa miejsce 15 listopada na zakoczenie Festiwalu.