Jak dojechać

Najnowszy użytkownik: Artur Chomiuk
Artykuły » Liceum » Liceum
Liceum

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Norwida w Białej Podlaskiej zostało utworzone 17 marca 1997 roku przez biskupa siedleckiego Jana Wiktora Nowaka. Do 2010 roku KLO mieściło się w budynku parafialnym przy ul. Kard. St. Wyszyńskiego 53/55 w Białej Podlaskiej. Aktualnie znajduje się przy ul Janowskiej 55. Jest szkołą koedukacyjną dla młodzieży z rodzin katolickich. Posiada uprawnienia szkoły publicznej. Do szkoły uczęszcza obecnie 150 uczniów. W skład grona pedagogicznego wchodzi 31 nauczycieli. Liceum posiada pracownię biologiczno-chemiczną, pracownię komputerową, bibliotekę szkolną, pracownie języków obcych, aulę, siłownię szkolną, boisko oraz kort tenisowy. Jako szkoła katolicka liceum tworzy wspólnotę nauczycieli, rodziców i uczniów. Ambicja szkoły jest zapewnienie uczniom, bardzo dobrych warunków do rozwoju intelektualnego, moralnego, religijnego i kulturowego. Szkoła pragnie rozbudzać w swoich uczniach pragnienie rzetelnej wiedzy, która pozwoli im w przyszłości podjąć nawet najtrudniejsze wyzwania i zadania społeczne. Uczniowie są formowani w duchu miłości do Kościoła, Podlasia i całej Ojczyzny. Mają uczyć się postawy szacunku i tolerancji dla drugiego człowieka. KLO stara się stworzyć atmosferę przyjaźni i koleżeństwa, wzajemnej życzliwości i odpowiedzialności jednych za drugich. Charakteryzuje się personalistycznym podejściem nauczycieli (dorosłych) do uczniów (młodzieży). Liceum pracuje w oparciu o program nauczania Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, który zostaje wzbogacony przez nauczycieli. Nawiązuje do tradycji szkół humanistycznych, pragnących dawać wszechstronne wykształcenie, pozwalające absolwentom na swobodne i twórcze korzystanie z osiągnięć myśli ludzkiej i poruszanie się w obszarze kultury europejskiej. Ma pomagać młodym w rozumieniu nowej rzeczywistości społeczno-kulturowej i odnajdywanie się w niej. Klasy tworzą maksymalnie 22-osobowe zespoły uczniów. Liczące niewiele osób wspólnoty klasowe pozwalają na bezpośredni kontakt nauczyciela z uczniem, na przełamanie bariery anonimowości i obojętności. Podział na grupy językowe według poziomu zaawansowania znajomości języka pozwala na lepsze dostosowanie do poziomu umiejętności i wiedzy ucznia programu nauczania języków obcych. Języki obce (angielski, niemiecki i rosyjski mają priorytetowy charakter). Atutem szkoły jest jej rodzinny charakter. Szkoła jest bezpieczna (monitoring) oraz postrzegana przez uczniów jako przyjazna. Na terenie liceum nie mają miejsca akty przemocy lub inne o charakterze patologii społecznej. Formacja duchowa i moralna uczniów opiera się na wartościach chrześcijańskich. Szkoła stara się wpoić swoim wychowankom poczucie odpowiedzialności za siebie i innych. Uczy koleżeństwa. Stawia wysokie wymagania moralne (np. wolność od nałogów). Pragnie ukształtować w nich poczucie troski o zdrowie psychiczne i fizyczne. Ukazując jako wzory postępowania bohaterów narodowych pragnie uczyć zdrowego patriotyzmu oraz szacunku dla własnych korzeni kulturowych. Szkoła wypracowuje własną tożsamość i tradycję wokół postaci swego patrona Cypriana Norwida. Oprócz zajęć lekcyjnych szkoła daje możliwość uczestnictwa w zajęciach pozalekcyjnych. Działa koło nauki gry na gitarze, koło teatralne, koło języka angielskiego, koło historyczne, koło informatyczne. Uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach Uczniowskiego Klubu Sportowego. Prowadzone są zajęcia z pływania, tenisa ziemnego i stołowego, taekwondo, kulturystyki, podnoszenia ciężarów, działa Uczniowskie Koło Ligi Ochrony Kraju (Sekcja strzelecka). Szkoła organizuje wyjazdy – wycieczki do teatrów w Warszawie i Lublinie, na pokazy z fizyki (UMCS, Pałac Kultury w Warszawie), wycieczki rowerowe, biwaki (Serpelice, Neple, Pratulin), obozy sportowe zimowe (narty) i letnie (rejsy żeglarskie na Mazurach oraz rejsy morskie - Bałtyk, Chorwacja) Uczniowie mogą zdobywać uprawnienia żeglarza jachtowego, sternika jachtowego, sternika motorowodnego, starszego sternika motorowodnego, młodszego ratownika WOPR, ratownika WOPR oraz instruktora kulturystyki. Uczniowie każdego roku wyjeżdżają na Spotkania Młodych (Mediolan, Paryż, Budapeszt, Rzym, Hamburg). Biorą udział w wycieczkach zagranicznych (Londyn, Praga, Wilno, Nowogródek).

Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Najnowsze zdjęcia z Galerii
Kalendarz KLO 2017/2018
Broszura MEN
Olimpiady 2017/2018
EWD - Edukacyjna Wartość Dodana

Nie możesz się zalogować?
Warto zajrzeć